Reprezentace

A-Tým

Házenkáři nestačili na Švédy. O postupu se rozhodne s Makedonií

17. ledna 2012  21:50
Čeští házenkáři prohráli ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy v Srbsku se Švédskem 29:33. Po úvodním vítězstvím nad Německem mají svěřenci kouče Martina Liptáka v tabulce čtyřčlenné skupiny B dva body a o postup do osmifinálové fáze, kam projdou tři týmy, ještě budou muset bojovat ve čtvrtečním duelu s Makedonií.
Zatímco v úvodním utkání proti Německu český tým zářil v obraně, proti Švédům se mu v defenzivě nevedlo. Čtvrtý celek z posledního světového šampionátu deptal Liptákův soubor kombinacemi do křídel a brankář Galia, který mezi tyčemi nahradil Štochla, lovil ze své sítě jeden míč za druhým.

Slovenský kouč českého celku si musel vzít po třinácti minutách oddychový čas a svým svěřencům ostře vytýkal menší koncentraci. Do branky poslal Štochla a zdálo se, že Češi nástup Seveřanů zbrzdili. Jenže Švédové vystavili kolem vlastní branky pevnou zeď a Liptákovi svěřenci jen s obtížemi hledali skulinky. Několikrát je vychytal klubový spoluhráč Jíchy a Kubeše z Kielu gólman Palicka, který má českého otce, a Seveřané postupně zvýšili náskok až na šest branek.

Závěr první půle však Češi zvládli skvěle a taktickou hrou ukrojili čtyři góly ze své ztráty. Když pak Vraný a po něm Jícha po změně stran snížili na rozdíl jedné trefy, vypadalo to, že Liptákův celek chytil druhý dech.

V polovině druhé půle ale v klíčových momentech selhala hlavní česká opora kanonýr Jícha. Nejlepší házenkář roku 2010 v krátkém sledu po sobě nejprve neproměnil sedmičku, pak si na spoluhráči z Kielu Palickovi vylámal zuby při samostatném úniku a další dvě střely poslal do brankové konstrukce.

Švédové díky tomu znovu odskočili na rozdíl pěti gólů a v závěru už žádné drama nepřipustili, byť Češi sympaticky nesložili zbraně a snažili se ztrátu s ohledem na vyrovnaný průběh skupiny co nejvíce stáhnout.